Üye Girişi
Şifremi Hatırlat Şifremi Hatırlat
| |
Yeni Üyelik Yeni Üyelik
Reklamlar Reklamlar


Dernek
Dernek Logosu Dernek Logosu

DERNET AİDAT DERNET AİDAT

Eklenti Kur
Radyo Radyo

İletişimİletişim Formu Formuinfo@akyazikoyu.org

Çeşitli Bilgiler Çeşitli Bilgiler

YÖREMİZİN TANITIMI

Köyümüzün kısa tanıtımı

     Akyazı Köyü Doğuda kervansara köyü ile Göç yolu, Güneyde Eliktekke köyü ile Abdalpınarı ve çatalçam, Batıda Başpınar köyü, Çivi köy ve Musa köy, Kuzeyde ise Damudere köyü sınırları ile çevrilidir. Amasya Merkez ilçeye bağlıdır. Amasya merkeze 32 km, Göynücek ilçesine 25 km, Tokat Zile ilçesine 19 km, Kervansaray köyüne 6 km, Eliktekke köyüne 3 km, Çivi köyüne 5 km, Musa köyüne 4 km mesafededir.
 
     Köyün denizden yüksekliği yaklaşık 1048 metredir.Köyün batısında 4 km2 lik bir ova(yazılar) vardır.Köyün çevresindeki ormanlıklar meşe ve pelit ağaçları ile kaplıdır. Halkın yakacak ihtiyacı buralardan sağlanır. Köyün su ihtiyacı ilk yıllarda köyün muhtelif yerlerine yapılan çeşmelerden karşılanırdı. Zaman geçtikçe şebeke suyu evlere alınmaya ve kullanılmaya başlandı.
     Köyün nüfusu 1950-1960-1970 li yıllarda hayli yoğundu. 80-90 haneye varan konutlarda 500-600 nüfus barınmaktaydı.Arazinin kıtlığı ve okuma yazma seviyesinin ileri seviyelere ulaşması sonucunda köyden göçler başlamış merkez Amasya olmak üzere Ankara-İstanbul-İzmir başta olmak üzere yurdun çeşitli illerine yerleşmeler başlamıştır.Bunların kimisi kendi iş yerlerini kurmuş, kimide okuyarak devletin resmi kurumlarında görev almışlardır.
 
     1998 yılında başlayan "AKYAZILILAR DOSTLUK VE DAYANIŞMA ŞENLİĞİ" ile Temmuz ayının ilk cumartesi günü yurdun muhtelif köşelerinden hatta yurt dışından köylülerimiz bir araya gelmekte çeşitli etkinliklere katılarak hem eğlenmekte hemde birbirleriyle hasret gidermektedirler.
 
     Akyazı Köyü için yazılacak çok şey var ama buna kelimeler bile yetmez ki....
 
Sayfa Üretim süresi :0,0229

© 2010 akyazikoyu.org
Akyazı Köyü Web Portalı http://www.akyazikoyu.org

Tam Ekran